Deň ľudovej rozprávky

Pri príležitosti výročia narodenia Pavla Dobšinského (16. marca 1828), známeho zberateľa slovenských rozprávok, poeta, prekladateľa romantických básnikov a klasikov svetovej literatúry a folkloristu sa koná 16. marca Deň ľudovej rozprávky. Stal sa neoficiálnym sviatkom rozprávky, ktorý vzišiel z kampane Slovenskej národnej knižnice v roku 2008 pod názvom Slovensko Dobšinskému, konanej pri príležitosti 180. výročia jeho narodenia.

Každý rok pre deti pripravujeme počas celého dňa zábavné, tvorivé aktivity, súťaže a množstvo informácií o rozprávke, rozprávkaroch. Tento rok sme nútení presunúť aktivity na náš facebook, kde si budete môcť otestovať vedomosti v rozprávkovom kvíze, vytvoriť si vlastnú "trojružu", či vypočuť si ľudovú rozprávku. Počas celého týždňa môžete vypĺňať anketu o rozprávkach P. Dobšinského a zasielať nám ju mailom na kniznica@kniznica-rv.sk, príp. do správy na fb. Potešíte nás aj peknou ilustráciou k rozprávke, ktorú vyhotovia vaše deti.

Rozprávka- je spravidla vymyslený príbeh, ktorý má čitateľov pobaviť aj poučiť. Obsahuje obrazy čarovného sveta, dej sa odohráva v neurčitom čase a na neurčitom mieste (nevieme presne kedy ani kde). Vystupujú v nej postavy ľudské, popri nich nadprirodzené bytosti, hovoriace zvieratá a čarovné predmety. Pôvodne bola určená pre dospelých. Dlhé roky žila v ústnej podobe, tradovala sa z generácie na genráciu. Šírili ju potulní speváci, ľudoví rozprávači, kupci, študenti. Rozprávka sa končí víťazstvom dobra a porážkou zla.

Ľudová rozprávka nepozná mená autorov, pozná len mená tých, ktorí ju vyrozrpávali, zapísali a upravili. Hovoríme im zberatelia rozprávok. Medzi najznámejších patria: Charles Perault (Francúzsko), Jacob a Wilhelm Grimmovci (Nemecko), Hans Christian Andersen (Dánsko), Božena Nemcová (Česko) a u nás je to všetkým známy Pavol Dobšinský. Je to rodák z nášho regiónu a naša knižnica nesie jeho meno. Na úseku literatúry pre deti a mládež si môžete nájsť jeho knihy (obrázok v prílohe), v ktorých nechýbajú najznámejšie rozprávky ako napríklad: Soľ nad zlato, Trojruža, Ružová Anička, Veterný kráľ, O dvanástich mesiačikoch a i.

Potešíme sa, ak nás budete sledovať počas celého dňa.  Možno vás motivujeme, aby ste siahli po svojej knihe rozprávok a prečítali si z nej sami, alebo svojim blízkym.