Zem naša každodenná

Každoročne je 22. apríl oslavovaný ako Deň Zeme. Sláviť sa začal v roku 1970, inicioval ho environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov ako reakciu na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Cieľom dňa je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytované Zemou. Uvedomiť si, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, treba sa venovať životnému prostrediu a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť poklady Zeme pre budúce generácie ľudí a ostatných žijúcich tvorov.

Naša Zem- takmer guľaté teleso, vznikla približne pred 4,57 miliardami rokov, jej povrch neustále pretvárajú geologické procesy. Je to prvá planéta od Slnka, ktorú sprevádza prirodzená družica (Mesiac) a zároveň jediná planéta slnečnej sústavy, ktorá má mesiac len jeden. Veľkú zásluhu na jej dnešnej podobe majú živé organizmy, ktoré utvárajú biosféru. Počas dlhých miliárd rokov na Zemi vytvorili dýchateľnú atmosféru a pôdu.

V súčasnosti patrí Deň Zeme medzi najuznávanejšie a najpopulárnejšie ekologicky zamerané sviatky. Slávia ho milióny ľudí vo viac ako 140 krajinách sveta. My vám pri tejto príležitosti chceme dať do pozornosti 11. ročník celoslovenskej kampane, zameranej na zvýšenie čitateľskej a prírodovednej gramotnosti žiakov základných škôl prostredníctvom kníh - Les ukrytý v knihe. Každoročne sa u nás stretávajú naši detskí čitatelia s lesnými pedagógmi a spolu objavujú tajomstvá lesa čítaním z kníh, hrami a aktivitami lesnej pedagogiky. V tomto roku prebehne realizácia projektu v online prostredí, na deti však čaká nejedna výzva a úloha. Viac informácií nájdete TU.

Témou ekológie a života na Zemi sa naša knižnica zaoberá aj v albume Eko-viny na facebooku, ktorý môžete sledovať. 

Neprehliadnite

Aktivita Stará kniha nehrdzavie St 21.7./ St 18.8.