Zo srdca (z) Indie - zahraničné priateľstvá– láska a hrdosť k rodnej krajine

Zo srdca (z) Indie - zahraničné priateľstvá– láska a hrdosť k rodnej krajine

Súkromná zbierka, ktorá vzniká priebežne vďaka jednému facebookovskému priateľstvu, trvá už tri roky. Priateľstvo so Sajeethom Jose nadviazala naša kolegyňa  v skupine pre zberateľov známok. Sajeeth žije v južnej Indii v meste Bangalore a radosť mu robia jeho zbierky známok, mincí, pohľadníc, bankoviek a ružencov (je hlboko veriacim kresťanom). Zo všetkých Sajeethových listov a darov cítiť hrdosť a lásku k jeho rodnej krajine.


Okrem známok, obálok a pohľadníc s Gándhím môžete vidieť aj špeciálne bankovky – menu KHADHI (zo sanskritu – bavlna). V čase indického boja za slobodu vzniklo hnutie pod vedením Mahatmu Gándhího pod názvom hnutie Khadi zamerané na bojkotovanie zahraničného tovaru a propagáciu indického tovaru.


V súčasnosti hodnota týchto bankoviek nie je len v tom, že sú zberateľským artiklom, skladá sa aj z emócií indických občanov, keďže ich predkovia bojovali za slobodu a formovanie vlastného nezávislého národa.
Pozvánky a oznámenia (svadobné, prvé sväté prijímanie) získal Sajeeth od svojich priateľov.
Darčeková obálka na peniaze – podľa indickej tradície sa do obálky má darovať vždy nepárna suma – pre šťastie a hojnosť.
Na výstave sú aj obálky, ktoré ako jedny z mála Sajeeth zachránil zo svojho rodného domu po tragických záplavách v jeho rodnom meste Chalakudy (štát Kerala) v roku 2018.

Lipová 3, Rožňava
voľný

Neprehliadnite

Beseda Na Hranici v knižnici Pi 16.9./ 16:00