Zberateľstvo

ZBERATEĽSTVO
Peter Benedikty, Zlatica Halková, Ladislav Hlavacs a Erika Lukáčová


Zberateľstvo je koníček ktorý sa zaoberá získavaním špecifického druhu vecí založeného na špecifickom záujme zberateľa. Na zbieraní je najkrajšie hľadanie, objavovanie, vymieňanie. Iba tak sa dajú zbierky obohacovať a rozširovať. Zberateľ sa nepotrebuje na svoje veci pozerať sám, ale chce ich ukázať aj ostatným.

Od 4.marca 2019 sme pripravili v našich priestoroch pre širokú verejnosť  výstavu rôznych predmetov od zberateľov Petra Benediktyho, Zlatici Halkovej, Ladislava Hlavacsa a Eriky Lukáčovej. Na záver výstavy v mesiaci apríl sa uskutočnila beseda pre stredoškolskú mládež.

Zberateľstvo Petra Benediktyho je naozaj späté s detstvom. Vinylové platne má od detstva. V bývalom režime veľa zdrojov na kúpu LP nebolo. Až po roku 1989 začala byť ponuka širšia. Neskôr začal úpadok platní a na scénu prichádzali CD. Dnes sa to opäť „točí“, platne sa vracajú, takisto aj hudobné burzy, na ktorých zháňa ďalšie kusy. K zberateľskej záľube tomu pridali aj filmové plagáty, ktoré v dnešnej dobe pamätá najmä staršia generácia.

Používame ich každý deň a ani nerozmýšľame nad tým, koľko úsilia venovali jednotlivci i veľké firmy ich rozvoju. Perá sú dôležitou súčasťou nášho života, ale neboli tu vždy. Zlatica Halková, držiteľka Slovenského rekordu v zbieraní atypických pier má v zbierke aj klasické perá tzv. prepisovačky, ale aj atypické, ktoré na prvý pohľad majú úplne iné použitie.

Jedinečnú súkromnú zbierku sošiek Budhov má pán Ladislav Hlavacs V zbierke, ktorá má 613 kusov, nájdete sošky ktoré majú ledva pár milimetrov a niektoré dosahujú niekoľko stoviek centimetrov. Zbiera sošky Budhov rôzneho tvaru, farby, veľkosti či materiálu.

Erika Lukáčová a jej zbierka hrnčekov sa zaradila medzi rekordné v roku 2015  a ocenenie Slovenských rekordov dosiahla ako tretia v okrese Rožňava. Ustanovujúce rekordy boli zapísané v počte  403 šálok a z toho bolo presne 260 kusov s logom.

8:30
Lipová 3, Rožňava
voľný

Neprehliadnite

Aktivita Čítanie s labkou St 9.8./13:00