Pohladí dušu, upokojí nervy

V živote človeka má hudba nezastupiteľné miesto a človeku môže najmä po psychickej stránke, pomôcť. Dokáže navodiť stav relaxu, uvoľniť telo a vypnúť hlavu. Hudba má dobrý vplyv na emócie i city. Ak je možnosť počúvať hudbu cez slúchadlá, výsledok bude zaručene výnimočný. Na našom facebooku  Vás budeme  priebežne oboznamovať  s autormi.

Leonard Cohen, kanadský básnik, prozaik a pesničkár. Bol jedným z najvýznamnejších a najvplyvnejších autorov piesní v angličtine v 20. storočí.
Cohenove texty mali veľký vplyv na ďalších autorov a dodnes bolo nahraných viac ako tisíc cover verzií jeho piesní. V mysliach ľudí je zakorenená najmä skladba Hallelujah,
V Kanade je Cohen ikonou, bol uvedený do kanadskej hudobnej siene slávy a ocenený najvyšším kanadským civilným vyznamenaním – rádom Order of Canada.

Mike Oldfield vlastným menom Michael Gordon Oldfield je anglický multiinštrumentálny hudobník a skladateľ so svojským štýlom, v ktorom zmiešava spolu rock, ethnic a klasickú hudbu. Meno Mike Oldfield je zavedená značka.
Autobiografia jednej z najvýznamnejších ikon progresívneho rocku odhaľuje mnohé tajomstvá zo života tohto úspešného muža. Oldfieldov prvý album Tubular Bells (1973) sa na dlhú dobu stal jednotkou britskej hitparády a zotrvalo v nej neuveriteľných 264 týždňov.
Oldfieldova cesta na vrchol ale nebola jednoduchá, autor vo svojej autobiografii odkrýva mnohé temné zákutia svojho života.

Hudba pre deti. Už v dávnej minulosti ľudia vedeli, že hudba v sebe ukrýva niečo jedinečné a má obrovskú moc. V živote človeka má nezastupiteľné miesto. Od nepamäti prenikal človek do hudobného sveta a svoje pocity vyjadroval i tancom.
Dieťa vníma hudbu sluchom už vo veľmi útlom veku, ktorý je dôležitým predpokladom pre reč. Detskú dušu  napĺňa radosťou, umožňuje psychické odreagovanie. Poskytuje tiež zábavu a rozptýlenie. Svet teda  spoznávajú aj prostredníctvom hudby. Napríklad doma  sledovaním nejakej hudobnej rozprávky, počúvaním CD nosiča, v škôlke pri hre, v škole počas vyučovacieho procesu alebo v divadle pri detskom predstavení.
Skúste sa spolu s vašou ratolesťou započúvať.

Enya, vlastným menom Eithne Patricia Ní Bhraonáin, niekedy v médiách prezentovaná ako Enya Brennan, je írska speváčka, klaviristka a skladateľka. Je šiesta z deviatich potomkov, ktorí sa tiež venujú hudbe. Spieva anglicky, írsky, latinsky, walesky, španielsky, japonsky, francúzsky, ale aj fiktívnym jazykom, ktorý sa nazýva Loxian. 
Jej starí rodičia boli členovia hudobnej skupiny, otec bol líder hudobnej skupiny, mama hrala v tanečnej skupine a neskôr vyučovala hudbu.
Enya má štyroch bratov a štyri sestry, niekoľkí z nich vytvorili v roku 1968 rodinnú skupinu An Clann As Dobhair. Skupina neskôr zmenila názov na Clannad. V roku 1980, keď sa Enya stala členkou Clannad, skupinu tvorili jej súrodenci Máire, Pól, Ciarán a jej strýkovia -dvojičky Noel a Padraig Duggan. Enya hrala na klávesy a spievala sprievodné vokály na dvoch albumoch.
V roku 1982 producent a manažér Nicky Ryan opustil skupinu Clannad a Enya sa k nemu pripojila.  Tým sa začala písať jej sólová kariéra. 
V roku 1987 vydala svoj prvý album, ktorý sa nazýval Enya. Rob Dickins, hlava Warner Music UK, bol týmto albumom unesený a ihneď s ňou podpísal zmluvu. 
Druhý album Watermark vydala v roku 1988. Pieseň Orinoco Flow z albumu sa neočakávane vyzdvihla na začiatok hitparád a práve táto pieseň ľudí ako prvá zaujala.
V roku 1991 vydala ďalší album Shepherd Moons, z ktorého sa preslávili piesne Caribbean Blue a Book Of Days. Enyu tak, ako aj kedysi jej bratov, požiadali o nahratie hudby do jednej epizódy vysoko sledovaného seriálu The Celts. Keď si producenti vypočuli jej piesne, požiadali ju, aby urobila hudbu na celý seriál. 
Po ďalších troch rokoch sa objavila nová pieseň Anywhere Is, predzvesť albumu The Memory Of Trees, vydaného roku 1995.
Po desiatich rokoch svojej kariéry sa rozhodla zosumarizovať svoju tvorbu vo výberovom albume Paint The Sky With Stars s prevažne komerčne ladenými skladbami. Vydavateľ tohto výberu Warner Music prišiel aj s limitovanou edíciou A Box Of Dreams - tromi tematickými rozdelenými kompaktnými diskami a exkluzívnym, 32-stranovým bookletom, zabaleným do tmavomodrej škatule, ktorá sa otvára ako kniha.
Drobná, čiernovlasá žena je v osobnom kontakte milá, príjemná. Jej piesne sú pre ňu všetkým.

YANNI (skutočné meno: Γιάννης Χρυσομάλλης / Yiannis Hrysomallis) sa narodil 14.
novembra 1954 v Kalamate – Grécko. Yanni je je grécky skladateľ, klávesista, klavirista a
hudobný producent, ktorý počas svojho dospelého života žil v USA.
Aj keď mnoho fanúšikov a kritikov nazýva jeho hudbu novým vekom, sám Yanni sa od tejto
značky dištancoval. Vo svojej autobiografii venuje tejto téme celú kapitolu a uvádza, že svoju
hudbu najradšej nazýva súčasnou inštrumentálnou.

The Shadows - inštrumentálna britská hudobná skupina, ktorá sa sformovala v roku 1958 ako sprevádzajúce gitarové kombo s pôvodným názvom The Driffters počas prvého koncertného turné speváka Cliffa Richarda. Členovia The Shadows sa neustále menili.
The Shadows sa preslávili svojim nesmrteľnými inštrumentálkami, ako napr. Apache.

Václav Neckář - český spevák a herec. Ako herec sa preslávil predovšetkým rolou vo filme Jiřího Menzela Ostro sledované vlaky natočenom na motívy rovnomennej novely Bohumila Hrabala, ale hral aj hlavné úlohy vo filmoch Skřivánci na niti a rozprávke Šialene smutná princezná.
Naspieval pesničky k filmom, napr. Ako básnici prichádzajú o ilúzie, Ako utopiť dr. Mráčka aneb Konec vodníkov v Čechách alebo Páni kluci.
Od 70. rokov minulého storočia nakrúcal a koncertoval so skupinou Bacily, ktorú riadi jeho brat Ján Neckář. K jeho dvorným autorom patria už spomínaný brat Jan Neckář a Ota Petřina, ale písali pre neho i Karel Svoboda, Petr Hapka, Petr Janda alebo Bohuslav Ondráček. O texty sa mu starali oi. Zdeněk Rytíř, Michal Horáček, Jan Schneider, Ladislav Kantor alebo Michael Prostějovský.
V rokoch 1968 až 1970 bol spolu s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou členom speváckej skupiny Golden Kids.
V roku 1986 mu bol udelený titul zaslúžilý umelec.
V roku 2002 ho postihla mŕtvica, po ktorej sa musel znovu učiť hovoriť a spievať (spieva už len piesne s pomalým rytmom).
28. októbra 2015 dostal z rúk prezidenta Českej republiky Miloša Zemana štátne vyznamenanie Medailu za zásluhy I. stupňa.

Toto CUTUGNO - charizmatický taliansky popový spevák, skladateľ a hudobník. Kariéru rozbehol v rodnom Taliansku ako bubeník, no paličky čoskoro odložil a dal vyniknúť svojmu nádhernému hlasu. Svetový úspech na seba nenechal dlho čakať. V roku 1980 získal na preslávenom medzinárodnom hudobnom festivale v San Reme 1. cenu. Jeho ikonický hit L'Italiano búral hitparády na celom svete.
Celosvetovo sa preslávil i ďalšími hitmi. Roku 1990 vyhral súťaž Eurovízie s piesňou Insieme: 1992, ktorá vyzýva k zjednoteniu Európy a zapadla presne do euforické atmosféry po páde Berlínskeho múru. Napísal tiež rad skladieb pre ostatných spevákov, najmä francúzske (Michel Sardou, Mireille Mathieu, Joe Dassin, Johnny Hallyday, Hervé Vilard, Dalida).
Roku 1982 vystupoval na Bratislavskej lýre. Cutugno žal najväčší úspech v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, kedy vznikli jeho najznámejšie piesne. Počas deväťdesiatych rokov stále vystupoval, však po roku 2000 zmiernil tvorbu dosiek a počet vystúpení. Venoval sa najmä písanie piesní pre iných umelcov.

Mark Freuder Knopfler - britský gitarista, spevák a skladateľ. Je považovaný za jedného z najlepších gitaristov, ktorí hrajú prstami bez brnkadla. Najviac sa preslávil ako gitarista a spevák skupiny Dire Straits, ale tiež vydal niekoľko sólových albumov. Hral aj v iných skupinách (napr. The Notting Hillbillies) a spolupracoval s inými hudobníkmi, ako napr. s Bobom Dylanom, Ericom Claptonom, s kráľom bluesu B. B. Kingom, americkou legendou Chet Atkinsom, speváčkou Emmylou Harris, Johnom Fogertym a mnohými ďalšími.

Antonio Lucio Vivaldi bol taliansky huslista, barokový skladateľ, pedagóg a kňaz. Bol nazývaný aj „Prete rosso“ (červený kňaz) vďaka jeho farbe vlasov. Benátčania ho poznali len pod týmto menom.
Bol prvorodený zo šiestich detí. Od detstva mal Antonio Vivaldi zdravotné problémy. Pravdepodobne trpel na anginu pectoris, alebo na astmu. Jeho hudobný talent sa prejavil už v ranom detstve. Už ako dieťa hrával v orchestri San Marco, kde príležitostne zastupoval svojho otca.
Vivaldi pôsobil v Benátkach ako učiteľ hry na husle, na violončelo, violu d'Amore a viedol dievčenský orchester Ospedale della Pietà, ktorý sa stal počas jeho pôsobenia popredným talianskym hudobným telesom.
V roku 1717 alebo 1718 dostal titul maestro di Cappella. V tom čase komponoval v službách princa Phillipa von Hesse-Darmstadt v meste Mantova, kde pôsobil tri roky hlavne ako operný skladateľ a intendant. V tejto perióde vznikli aj jeho štyri husľové koncerty, známe pod názvom Štyri ročné obdobia.

Neprehliadnite