Rozdelenie Československa – Vznik Slovenskej republiky – 25. výročie – výstava fotografií

V spolupráci s Domom Matice slovenskej Rožňava sme 14. decembra 2018 otvorili výstavu fotografií pre širokú verejnosť známeho slovenského fotografa Petra Brenkusa pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky v priestoroch Gemerskej  knižnice Pavla Dobšinského.

Peter Brenkus pracoval pre TASR, potom v rakúskej tlačovej agentúre APA. Novinárskej a dokumentárnej fotografii sa venoval vo vydavateľstve Ringier Axel Springer Slovakia. Dlhé roky bol exkluzívnym fotografom súborov Lúčnica, SĽUK, tanečného divadla Bralen a viedenského telesa Klangforum. Spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, fotografoval Bratislavské hudobné slávnosti, festival súčasnej hudby Melos-Étos a iné.
Bol oficiálnym fotografom prezidentov Michala Kováča a Rudolfa Schustera. V roku 2000 získal v súťaži Czech Press Photo v dvoch kategóriách prvú a tretiu cenu. Vydal niekoľko  publikácií, vystavoval vo viacerých svetových metropolách.

Samostatné Slovensko má 25 rokov. Jedným zo symbolov rozdelenia federácie v roku 1993 sa stali aj snímky fotoreportéra Petra Brenkusa, ktoré médiá zverejňujú dodnes.

V roku 1992, keď už bolo jasné, že Česko-Slovensko končí, Peter Brenkus cestoval do Brna namiesto kolegu. Delenie Československa vo vile Tugendhat zachytil z balkóna kvetinárstva.

vstup voľný

Aktivita Mamičke