Mamičke

Deň matiek.


 Deň, kedy sa vzdáva úcta matkám a materstvu. Oslavuje sa v rôzne dni na mnohých miestach po celom svete.
Pozrime sa na jeho históriu: Deň matiek siaha až do obdobia antiky. V starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života v podobe trojdňových slávností na počesť matky všetkých bohov- tou bola bohyňa Rhea. Starovekí Rimania oslavovali sviatok Matronalia, ktorý bol zasvätený bohyni Juno. Za predchodcu Dňa matiek v jeho dnešnej podobe, možno považovať tzv. Nedeľu matiek (Mothering Sunday), ktorú začali oslavovať v 16. storočí v Anglicku. V čase sviatku, ktorý bol stanovený na štvrtú nedeľu počas veľkonočného pôstu, sa mohlo služobníctvo žijúce v príbytkoch svojich pánov vrátiť domov k svojim matkám a stráviť s nimi deň.
 V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Po tom, čo američanke  A. M. Jarvisovej v roku 1907 zomrela jej matka, začala viesť kampaň za vyhlásenie dňa venovaného matkám. Už o dva roky neskôr tento sviatok oslavovali v 45 štátoch USA. V roku 1914 vyhlásil vtedajší americký prezident W. Wilson prvú oficiálnu oslavu Dňa matiek ako celonárodného sviatku, konajúcu sa druhú májovú nedeľu. Tento dátum sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete, u nás je tomu tak od roku 1989.
 V tento deň dávajú deti svojím mamám darčeky, často vlastnoručne vyrobené. Ak ste na tento sviatok zabudli, pripájame zopár tipov (v prílohe).
Mamičku ale môžete potešiť napr. aj tým, že ju necháte dlhšie si pospať, pripravíte jej raňajky, k tomu pridáte sladkú pusu a objatie, prípadne zarecitujete krátku básničku.

Prajeme všetkým mamičkám len to najlepšie heart

Neprehliadnite

Súťaž 2. kolo Perly poznania 5 Po 3.5./ 8.00